Když se rozhodnete, že si postavíte dům, tak už dávno před tím a nebo těsně v závěsu následuje většinou fáze hledání inspirace, která se odehrává v množině typových domů. Člověk začíná o svém bydlení přemýšlet trochu hlouběji. Během tohoto čerpání inspirací se však stane to, (podotýkáme, že nám to přijde normální a přirozené), že se člověk začne snažit se svým životním stylem a potřebami napasovat právě do některého z typových domů. Něco mu sedí více, něco méně. Tady potřebuje dát pryč příčku, tady zase zvětšit koupelnu apod.

V časech raného přemýšlení se zpravidla setkáte i s možností vypracování studie rodinného domu od architekta. Tato varianta se většinou odkládá na neurčito a menší procento stavebníků se k ní vrátí a využije ji.

Rozhodování mezi individuálním zpracováním a typovým domem vnímáme následovně – v případě tvorby s architektem se bude dům přizpůsobovat Vám. Když si vyberete typový dům, budete se vy přizpůsobovat domu. Jak hodně to bude, to víte nebo zjistíte pouze a jen vy.

V čem tedy spočívá význam studie?

Celý proces tvorby bydlení je limitován, omezován a nafukován spoustou věcí. Ideál je dosažitelný, a nebo se k němu dá hodně přiblížit. Je třeba si srovnat priority a dbát na funkční propojení domu s pozemkem, bez toho to určitě nepůjde. (o jeho limitech jsme psali v minulém článku zde).

Z našeho pohledu je studie RD zatím asi jediným možným způsobem jak skloubit do plně funkčního a líbivého celku požadavky pozemku, domu, stavebního úřadu a především klienta.

Tímto ale vůbec neříkáme, že toho nejde dosáhnout skrze typový dům J

Kategorie: PROSTORY

BJK Group

Jsme skupina lidí, kteří mají touhu tvořit a věci měnit a posunovat kupředu. Inspiruje nás radost ze života, chceme objevovat, chceme inovovat, chceme do života sobě i ostatním přinášet kus osobního umění, nápady, idee. Směřujeme k jednoduchosti a kráse bytí. Šlapeme si vlastní nové cesty, tak myslíme a žijeme...